Alimenty

Pomoc prawna w sprawach dotyczących wysokości świadczeń alimentacyjnych. Od czego zależy wysokość alimentów? Koszty pomocy prawnej.

Co wpływa na wysokość alimentów?

Obowiązek alimentacyjny rodzica wobec dziecka to jedno z najważniejszych zobowiązań rodzicielskich, jakie przewiduje polskie prawo. Wysokość alimentów nie jest określona sztywną stawką – sąd ustala ją indywidualnie, biorąc pod uwagę kilka kluczowych czynników, tj.:

Usprawiedliwione potrzeby dziecka

Zaliczamy tutaj m.in.: koszty wyżywienia, ubioru, opieki medycznej, edukacji, zajęć dodatkowych, wypoczynku, wydatki związane z codziennym funkcjonowaniem dziecka. Wiek, stan zdrowia oraz dotychczasowy poziom życia dziecka również odgrywają dużą rolę.

Możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego

Sąd bierze pod uwagę nie tylko aktualny dochód osoby zobowiązanej do płacenia alimentów, ale również jej realną zdolność do uzyskiwania dochodów (możliwości zarobkowe). Istotne są m. in. wykształcenie, doświadczenie zawodowe, sytuacja na rynku pracy.

Stopień zaangażowania w opiekę nad dzieckiem

Jeśli rodzic, który ma płacić alimenty, w dużej mierze uczestniczy w wychowaniu dziecka (np. sprawuje opiekę naprzemienną), może to wpłynąć na obniżenie wysokości świadczenia. Z drugiej strony, brak uczestnictwa w wychowaniu lub niewielkie zaangażowanie w proces wychowawczy może stanowić argument za podwyższeniem alimentów.

W czym mogę Ci pomóc?

Sprawy alimentacyjne potrafią być trudne i emocjonujące. Zarówno rodzice starający się o alimenty, jak i ci, od których są one dochodzone, otrzymają ode mnie kompleksową pomoc. Jako Twój pełnomocnik, posiadający szerokie doświadczenie w tego typu sprawach, oferuję Ci następujące wsparcie:

  • określenie wysokości żądanych alimentów (niezależnie od tego czy chcesz je dopiero ustalić, czy też podwyższyć lub obniżyć) oraz ustalenie taktyki procesowej;
  • reprezentację w sądzie, konsultacje na każdym etapie sprawy;
  • negocjacje z drugą stroną – zarówno przedsądowe, jak i w trakcie postępowania.

Jakie są koszty?

Opłata sądowa od pozwu w sprawie o alimenty uzależniona jest od wartości przedmiotu sporu. Opłata skarbowa od pełnomocnictwa to 17 zł. Koszt mojej pomocy ustalam z Klientem indywidualnie – wynosi on zazwyczaj od kilkuset złotych (porada prawna, przygotowanie pozwu lub odpowiedzi na pozew)
do kilku tysięcy złotych (reprezentacja w sprawach o bardzo skomplikowanym stanie faktycznym). Wycena mojej usługi jest darmowa, po zwróceniu się do mnie otrzymasz szczegółową ofertę. Jeżeli sobie tego życzysz możesz zapłacić mi w dogodnych dla Ciebie ratach.

Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawie alimentów, skontaktuj się ze mną – zadbam o Twoje interesy.

Scroll to Top